Hliník je lehký stříbřitý kov vynikající svým uplatněním v průmyslu. V přírodě se téměř nenachází samostatně, vyskytuje se ve formě různých sloučenin. Samostatný hliník se získává technologickými způsoby. Důležitými vlastnosti jsou vysoká chemická odolnost a lehká hmotnost. Mnohé předměty pro denní potřebu se vyrábí právě z hliníku – alobal či součástky v elektronice. Hliník vykupujeme v různých formách. Bližší informace o výkupu a cenách naleznete v našem ceníku. Pokud máte nějaké otázky, rádi je zodpovíme v našem kontaktním formuláři.  

I když se s hliníkem setkáváme téměř denně, mnoho lidí o něm nemá dostatečné znalosti. Proto jsme se rozhodli sepsat pár zajímavostí a odpovědět na některé otázky, abychom předali další informace o tomto fascinujícím kovu dál.


  • Kde se vyskytuje hliník?

Hliník je po kyslíku a křemíku třetím nejrozšířenějším prvkem v zemské kůře. Vyskytuje se proto v mnoha minerálech, jako jsou například kaolinit, alunit a kryolit. Nicméně, nejvýznamnější sloučeninou obsahující hliník je bauxit. Ten tvoří více než 90 % světového těženého množství hliníku.

 

  • Kde se těží hliník?

Pro získání hliníku – jak již bylo zmíněno – je třeba vytěžit bauxit. Tento minerál se vyskytuje v různých oblastech po celém světě, zejména v Austrálii, Brazílii a na Jamajce. Hliník se z bauxitu získává poměrně komplikovaně, nejčastěji pomocí Bayerova procesu. Nejprve se celý minerál rozemele a smíchá s hydroxidem sodným. Vzniklý louh se poté filtruje a dále zpracovává elektrolýzou. Výsledkem je surový hliník.

 

  • Na co se hliník používá?

Jelikož má hliník vlastnosti, jako jsou lehkost, vodivost a snadné tvarování, je využíván v široké škále průmyslových odvětví. Používá se například na výrobu konstrukcí letadel, drobných elektrotechnických součástek nebo se objevuje ve stavebnictví ve formě lisovaných profilů. I v potravinářském průmyslu má hliník využití. Hodí se především pro výrobu obalů a uzávěrů. Ty jsou obvykle povrchově upraveny či pokryty vrstvou ochranného materiálu, aby se zabránilo migraci hliníku do potravin.

Hliníková fólie
Hliníková fólie
  • Kolik stojí hliník?

Cena hliníku se liší v závislosti na mnoha faktorech, jako jsou například jeho čistota, forma, množství a místní tržní podmínky. S tímto kovem se obchoduje i na světových burzách, kde se tuna hliníku pohybuje v řádech tisíců dolarů. Získávání hliníku je totiž nejen pracné, ale i nákladné. Proto je mnohem efektivnější a hospodárnější recyklovat již existující hliníkový materiál. Vyhledáním nejbližšího místa, kde probíhá výkup hliníku, můžete nejen získat finanční odměnu, ale také můžete přispět ochraně životního prostředí.

 

  • Kde recyklovat hliník?

Hliníkový odpad můžete recyklovat v kovošrotech, sběrnách odpadů nebo v obchodech, které se specializují na kovové suroviny. Také mnoho měst a obcí má speciální sběrné kontejnery na recyklaci hliníku, které najdete na veřejných místech.


Tento web využívá cookies

Tento web používá k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. Zobrazit podrobnosti