Naše firma vykupuje i olovo. V námi pravidelně aktualizovaném ceníku můžete sledovat informace o výkupní ceně olova. Připravený ceník obsahuje také informace o tom, v jakém stavu kovy vykupujeme (kusy,  trubky, dráty, opálené, lakované, atp.).

Pokud chcete znát aktuální výkupní cenu olova už nyní, napište námA pokud byste chtěli objevit několik zajímavostí týkajících se vlastností tohoto kovu, přečtěte si odpovědi na nejčastější otázky, které vás zajímají.


  • Co je to olovo?

Olovo je těžký toxický kov, označovaný chemickou značkou Pb, známý již tisíce let. Nejen svou krásnou stříbřitou barvou, ale i díky svým zajímavým vlastnostem získal na popularitě – je měkký, má nízkou teplotu tání a dobře se tvaruje i při pokojové teplotě.


  • Kde se olovo vyskytuje?

Olovo se vyskytuje v mnoha různých sloučeninách, nejčastěji v rudách galenitu a cerusitu. Ty patří k jeho nejvýznamnějším přírodním zdrojům. Kromě samostatné těžby se olovo také získává z ložisek zinku či stříbra, kde se nachází jako doprovodný prvek.


Krystal galenitu
  • Kde se olovo těží?

Těžba se provádí v zemích jako Austrálie, Kanada, USA, Mexiko, Peru a Rusko. Avšak získání čistého kovu vyžaduje složitý proces. Začíná se pražením, tedy odstraňováním nečistot z olověné rudy. Následně se provádí chemická redukce pomocí elementárního uhlíku, nejčastěji v podobě koksu.

  • Na co se olovo používá?

Dříve se olovo používalo v mnoha průmyslových odvětvích včetně textilního, keramického nebo stavebního. Dnes se však od jeho užívání opouští, a to kvůli jeho vysoké toxicitě. Využití olova je však stále důležité například pro výrobu autobaterií, střeliva a ochranných vrstev proti rentgenovému záření.

  • Kde sehnat olovo?

Pokud potřebujete olovo pro sportovní účely, například pro střelbu či rybaření, seženete ho v prodejnách se sportovními potřebami nebo specializovaných obchodech s kovovými surovinami.

  • Co je těžší? Olovo nebo zlato?

Olovo je díky své hustotě těžší než zlato. Hustota olova je totiž asi desetkrát vyšší.

 

  • Co obsahuje olovo?

Dnes naleznete olovo v mnoha starých předmětech, jako jsou vodovodní potrubí, střelné náboje, elektronické součástky nebo i střešní krytiny. Pokud máte doma staré olovo, nevyhazujte ho, ale raději ho recyklujte v kovošrotech, ve kterých se výkupu olova věnují. Tímto způsobem minimalizujete riziko znečištění životního prostředí škodlivými látkami.


Tento web využívá cookies

Tento web používá k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. Zobrazit podrobnosti