Sběr, skladování a likvidace odpadů​​​​​​​ patří mezi hlavní činnosti, kterými se naše společnost zabývá. Snižování negativního vlivu průmyslové výroby na životní prostředí bereme za své poslání. V souladu s tím se chováme i mimo pracovní prostředí. Zajímáte se také o ekologii? Třídíte odpad, nebo to považujete za zbytečné? Pojďte se s námi podívat na mýty a fakta, která s touto problematikou úzce souvisejí.

Proč třídit odpad?

Většina z nás si tuto otázku ani nemusí pokládat, odpad automaticky třídíme už od nepaměti. Není ale od věci si připomenout, proč je dobré v tom pokračovat.

Pokaždé, když se s daným odpadkem blížíme ke koši, máme dvě možnosti. Vhodit ho do směsného odpadu, nebo ho řádně vytřídit.

Pokud vyberete první možnost, zabráníte tak jeho jakémukoli dalšímu využití (pokud se jedná o produkt, který lze recyklovat). V rámci následujících dnů bude převezen na skládku či do spalovny, kde jeho cesta skončí. Druhou možností je ale odpad správně vytřídit a nechat ho, aby byl minimálně ještě jednou užitečný.

3 důvody, proč recyklovat:

  • Šetříte přírodu

To jsme slyšeli mnohokrát, ale jak je tomu v praxi? Místo plýtvání přírodními surovinami sáhneme po recyklovaném materiálu. Jedna tuna recyklovaného papíru například ušetří skoro 2 tuny dřeva a více než 100 000 litrů čisté vody.

  • Zdravá populace i příroda

I v domácnostech potřebujeme občas využít různé druhy rozpouštědel, barev a lepidel. Jejich odpad už ale označujeme za nebezpečný. Nezodpovědná manipulace s ním může ohrozit lidské zdraví i životní prostředí.

  • Nic vás to nestojí a ještě pomůžete ušetřit

Třídění odpadů je snadné, nemusíte na něj vynakládat větší množství času ani financí. Redukcí směsného odpadu navíc ulevíte skládkám, jejíchž provoz je třeba financovat.

Jak funguje odpadové hospodářství vaší firmy? Dokážete si poradit i s nebezpečným odpadem?

Mýty a fakta týkající se třídění odpadů


Recyklovat lze jen dokonale čistý odpad.
✔ Do kontejneru na plast můžete klidně vhodit mikrotenový sáček, PET lahve, plastové tašky i fólie. Drobné znečištění nevadí, problémem je pouze mastnota.

Všechen odpad se stejně sesype na jednu hromadu.
✔ Po roztřídění se materiály nikdy nesmíchávají dohromady. Důvodem jsou mimo jiné i náklady na provoz skládek.

Sběrných míst je nedostatek.
✔ Sběrný dvůr je dnes součástí každé větší obce. V České republice je jich už více než 15 000.

Většina lidí odpad stejně netřídí.
✔ Zodpovědných občanů stále přibývá. Více než 87 % lidí třídí odpad pravidelně.

Není třeba panikařit. Materiál se časem rozloží. 
✔ Ano, papír se rozloží za několik měsíců, igelitovému sáčku to ale bude trvat více než 25 let, PET lahvi 100 let a sklo se rozloží možná až za tisíce let.

 

Tento web využívá cookies

Tento web používá k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. Zobrazit podrobnosti