Pokud jste nikdy o Zero Waste neslyšeli, tak vězte, že o něm velmi brzy uslyšíte ze všech stran. Zero Waste je koncept, ale i životní styl, který vychází z poznání, že skládkování nebo spalování nejsou konečným řešením odpadů. Pouze oddálení konečného řešení na úkor znečištění životního prostředí, ztráty surovin a energie. Recyklace ale také není všelék. Je velmi nákladná a zdaleka ne tak ekologická jako to, co můžete udělat sami a co je nejlepší — tedy předcházet vzniku odpadů.

Vzhledem k narůstajícímu tlaku na vysoký poměr recyklovatelného materiálu v komunálním odpadu a s tím souvisejícímu nárůst ceny skládkovného, se každý bude muset brzy zamyslet nad tím, kolik odpadu vlastně produkuje a přijmout za tento fakt zodpovědnost. Celý směr Zero Waste nabízí řešení — předchází dalšímu vytváření odpadů pomocí několika nástrojů, které někteří už možná přijali za své.

Zero Waste jako životní styl, potraviny v pytlíku

Přistupujte ke svém odpadu, nebo k odpadu vaší firmy zodpovědně. Svěřte ho nám!

5 hlavních pilířů bezodpadového konceptu

  1. Odmítnutí odpadu, zkrátka nepouštět si nerozložitelný odpad doslova přes práh. V praxi to znamená hlavně přemýšlet nad tím, co nakupujeme, jak je zboží zabalené, jak je rozložitelné a také, zda danou věc skutečně potřebujeme?
  2. Omezení toho, co nemůžeme odmítnout. Může se jednat o spotřebu vody, množství nakoupeného jídla, které se brzy zkazí, počet oblečení ve skříni. Základní otázkou je: Potřebuji toho tolik?
  3. Znovupoužití toho, co nemůžeme ani odmítnout, ani omezit. Jde o maximální využití dané věci, což vede k ušetření energie, která by se musela vynaložit na její recyklaci. V praxi to znamená, že vlastníme minimum věcí, které jsou na jedno použití. Používáme látkové utěrky a kapesníky místo papírových, znovu použitelné obaly, nakupujeme v second-handech nebo bazarech a podobně.
  4. Recyklace. Recykluje se až to, co nejde odmítnout, zredukovat a znovu využít.
  5. Kompostování. Bioodpad (různé slupky, jádra, ořezky nebo zbytky) tvoří velký podíl našeho odpadu, který může být zkompostován a velice efektivně nám znovu prospět.

Zdají se vám zásady života bez odpadků složité?
Připravili jsme vám několik tipů, které můžete do svého života zařadit a být více Zero Waste:

  • Mějte doma méně věcí. Budete mnohem snadněji a rychleji uklízet svou domácnost, ale mít méně věcí znamená také jich méně vyhazovat.
  • Přestaňte používat plastové sáčky, obaly a tašky. Jednoduše je nahraďte textilními nebo klasickou síťovkou.
  • Omezte nákup nového oblečení a u bot se zaměřte na kvalitu, abyste je za pár měsíců nemuseli hodit do smetí.
  • Skoncujte s plastovými lahvemi a jednorázovými obaly. Kávu si dejte do svého termohrnku, vodu čepujte do znovupoužitelných lahví. Ve vybraných drogériích můžete také stáčet do svých lahví i úklidové prostředky.
  • Změňte pomůcky pro dentální hygienu. Klasický kartáček je vlastně nerecyklovatelný. Při jeho výměně raději zvolte jeho ekologickou variantu, která už je běžně k mání.
  • Vzdejte se jídel z donáškové služby a fast foodů. Raději si doma uvařte a oběd do práce si noste v krabičce.
  • Naučte se zcela vyprázdnit ledničku a do zásoby nakupujte pouze trvanlivé potraviny. V mnoha domácnostech lze pozorovat neskutečné mrhání jídlem.
  • Nevyhazujte, opravujte. Ať už jde o pračku, ledničku, televizi, nebo dětskou hračku, vždy se snažte nejprve spotřebič opravit než hned kupovat nový.

 

 

Tento web využívá cookies

Tento web používá k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. Zobrazit podrobnosti