Baterie do komunálního odpadu nepatří. Jsou hořlavé a obsahují těžké kovy a další nebezpečné složky. Proto je nutné baterie stejně jako další elektroodpad třídit. Co se s nimi stane a jak je možné baterie recyklovat, se dočtete v našem článku


Vysloužilé baterie nejsou recyklovatelné v pravém slova smyslu. Zpětně získáváme pouze některé jejich složky. Jakmile se baterie ocitnou ve speciálním kontejneru nebo sběrném dvoře, třídí se na speciálních separačních linkách podle jejich hmotnosti, magnetického nebo rentgenového spektra. Třídění probíhá automatizovaně i ručně a je zajímavé, že obě metody jsou stejně přesné. Jakmile jsou baterie roztříděné, převážejí se k dalšímu zpracování většinou do Německa, Polska nebo Skandinávie. Recyklace monočlánků a malých vysloužilých baterií probíhá jen v několika málo závodech v Evropě. Důvodem, proč to tak je, je podmínka velkého vstupního množství vysloužilých baterií k jejich dalšímu zpracování. Knoflíkové baterie a autobaterie zpracováváme u nás. 

Shromážděné baterie
Většinu baterií tady zpětně nezpracováváme, pouze je třídíme a k dalšímu zpracovávání je  převážíme do dalších evropských zemí.
Potřebujete pomoci s odpadem? Ať už jste fyzická osoba, nebo firma, svěřte odpad profesionálům.

Jak se dále zpracovávají baterie 

Baterie jsou velice komplikovaný odpad. Ty, které mají nízký obsah rtuti, můžeme zpracovávat v elektrických obloukových pecích. Železo a mangan, které z baterií získáváme, se dále zpracovávají v ocelářském průmyslu, rovněž zinek se z baterií zpětně získává a dále zpracovává. Další metodou recyklace baterií je drcení a následné louhování kyselinami. A baterie s obsahem rtuti a nikl-kadmiové tavíme v sublimačních pecích. 

Jak je to s lithiovými bateriemi

Lithiové baterie se rozebírají a zpracovávají ve speciálním prostředí, aby se zabránilo jejich výbuchu. Tyto baterie obsahují nebezpečné elektrolyty, a tak vyžadují specifické zacházení. Po vytřídění na lince v Kladně (baterie jsou tříděny ručně) jsou baterie ve speciálních kontejnerech převáženy do zařízení v Belgii nebo ve Francii. Jak jsme na začátku zmínili, baterie jsou velice komplikovaný odpad, který nemá příliš velké zpětné využití. Navíc jde o natolik náročný proces, že v budoucnosti bude výroba a recyklace lithiových baterií velice těžko udržitelná.

Tento web využívá cookies

Tento web používá k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. Zobrazit podrobnosti