Slovo Upcyklace je moderní pojem, který reflektuje životní styl, způsob myšlení a v neposlední řadě i ekonomický záměr. Co se pod tímto slůvkem skrývá a jak se vydat cestou upcyklingu?
Obecně lze říct, že upcyklace je proces, při kterém se zvyšuje hodnota věcí, které jsou určené k likvidaci nebo odsouzené k dalšímu chátrání. Na rozdíl od známější recyklace (práce s odpady) upcyklace nepracuje s odpady, ale s věcmi a materiály, které se odpady ještě nestaly. Takovou upcyklací je ve své podstatě i renovace, kdy využíváte maximální množství materiálů a zdrojů, které už jsou vytvořené, a tím zhodnocujete nevyužité věci — dáváte jim nový smysl.
Upcyklace je ve své podstatě uměním, filozofií a také životním stylem budoucnosti.
Vše nemůžeme opravit nebo přetvořit. Svěřte svůj odpad nám a my se o něj postaráme. Podívejte se, co pro vás můžeme udělat.
Spojení kreativity a dostupných materiálů
V upcyklaci hraje hlavní roli kreativita. Máme na mysli nejen tu výtvarnou, ale také technologickou nebo obchodní, vždy je to tvůrčí a hravý proces. Upcyklace jako taková není výdobytkem moderní civilizace. Lidé se k ní obecně uchylovali v bídě, po válce a v období slabé ekonomiky. Tehdy byla spořivost a šetrnost běžnou charakteristikou člověka a oprava, úprava nebo přetváření věcí byla na denním pořádku. Tyto zvyky máme v podvědomí dodnes. Dokazuje to celá řada klubů, skupin nebo stránek a videí, které se věnují DIY projektům (udělej si sám projektům) a radí, jak vytvářet nové a zajímavé věci za pomocí těch starých.
Upcyklace moderní doby
Jako zdroj materiálu, který je vhodný upcyklovat může být cokoliv, co se vám k ničemu nehodí. Kromě nábytku, který můžete přetřít, přečalounit nebo obměnit novými úchytkami či nohami, můžete dát nový smysl nefunkčním spotřebičům, případně starému oblečení. Z dětských bodyček můžete vyrobit patchworkovou deku, nebo pomocí dvou třech starých svršků vykouzlit originální šaty vlastní značky. Dalším příkladem může být starý nefunkční šicí stroj, kdy z podstavce vytvoříte nový odkládací stolek a ze samotného stroje například originální svítidlo.
Celému přetváření se věnují nejen jednotlivci, ale také celé společnosti nebo umělecká hnutí. Proto se z upcyklingu stal i ekonomický záměr, kdy se například ze starých reklamních plachet šijí moderní batohy. Tyto firmy a dílny se stávají součástí lokálních komunit, poskytují chráněná pracovní místa a spolupracují s charitativními organizacemi.