Železo je tady s námi snad od počátku věků. Nejstarší nálezy člověkem zpracovaného železa pocházejí z území Mezopotámie, Iránu a Egypta z doby před 5000 až 7000 lety. Jde většinou o železo meteorického původu, tedy z meteoritů, které dopadly v minulosti na Zemi. Svým množstvím bylo vzácnější než zlato, proto se používalo pouze ke zdobení exkluzivních předmětů nebo k výrobě šperků.
Časem (přibližně před 4500 lety) se začalo železo vyrábět redukcí z rudy. Objev výroby a využití železa byly jedním z nejvýznamnějších mezníků vzniku současné civilizace. Železo mělo ve své době všestranné využití a v kombinaci s dalšími kovy ve formě slitiny tvoří základ obrovskému množství nástrojů a prostředků, které používáme i v současnosti. Jednou z nejznámějších a nejpoužívanějších slitin železa je ocel.
Existuje více než 2 000 různých druhů ocelí s přesně definovaným složením a mechanickými vlastnostmi, jako je pevnost, tvrdost, chemická odolnost a řada dalších.
Kov do komunální odpadu nepatří. Dejte ho k nám, mi vám za něj zaplatíme
Ocel je nejvýznamnější slitina železa
Ocel je nejvíce recyklovaný materiál na světě. Lze ji 100% recyklovat a opětovně využít, aniž by ztratila své vlastnosti. Zhruba polovina evropské oceli se vyrábí z železného šrotu, který třídíme a odkládáme do sběrných dvorů. Ta druhá polovina se získává z železné rudy, která je náročná na životní prostředí a celkově mění naši krajinu. Z toho je patrná důležitost třídění odpadu a kovového odpadu zvlášť.
Celosvětová poptávka po oceli neustále roste. Přestože zatím bylo oceli vyprodukováno obrovské množství, většina je stále v oběhu. Nejběžnější ocelové výrobky určené k recyklování jsou plechovky, automobily, různá zařízení a ocel ze zbouraných budov. Můžeme odhadnout, že průměrné zařízení se skládá z 65 % z oceli. Auta obsahují až 66 % oceli. Ocel je možné recyklovat v ocelárnách metodou oxidace v kyslíkových konvertorech. Většinou se však recykluje tavením v elektrických obloukových pecích (pro výrobu oceli s nízkým obsahem uhlíku) nebo v indukčních pecích (pro výrobu vysoce legovaných železných slitin).
Životodárné železo
Železo je také významný biogenní prvek. To znamená, že je nutný pro náš život. V organizmu se podílí na přenášení kyslíku buňkám prostřednictvím červených krvinek. Tímto procesem umožňuje nejen lidem, ale také mnoha dalším organizmům život. Nedostatek železa vede v organizmu k chudokrevnosti a vážným anemickým stavům.