Nebezpečný odpad obsahuje látky škodlivé pro zdraví lidí, zvířat i životní prostředí, a proto vyžaduje speciální likvidaci dle přísných legislativních norem. Může zahrnovat průmyslové i domácí předměty, jako jsou baterie, pesticidy nebo elektronické spotřebiče, které nesmí být likvidovány běžnými způsoby, ale pouze na určených místech.
Co říkají zákony?
Odpady se rozřazují do kategorie nebezpečných odpadů na základě zákona § 6 zákona č. 185/2001 Sb., o odpadech a o změně některých dalších zákonů, ve znění pozdějších předpisů. Co je tedy nebezpečný odpad?
- Konkrétně řadíme mezi nebezpečné odpady takové, které vykazují alespoň jednu nebezpečnou vlastnost, kterou najdete v příloze nařízení komise (EU) č. 1357/2014 ze dne 18. prosince 2014.
- Dále nebezpečné odpady uvedené ve vyhlášce č. 93/2016 Sb.
- Odpady, které jsou smíšené nebo znečištěné odpady, jež jsou uvedeny ve vyhlášce 93/2016 Sb.
Látky, které mají nebezpečné vlastnosti jsou:
- Výbušné
- Oxidující
- Hořlavé
- Dráždivé pro oči a kůži
- Toxické
- Akutně toxické
- Karcinogenní
- Žíravé
- Infekční
- Toxické pro reprodukci
- Mutagenní
- Uvolňující akutně toxický plyn
- Senzibilizující
- Ekotoxické
Kde všude se skrývá nebezpečný odpad?
Dá se říct, že prakticky všude. A kde ho vzniká nejvíce? V tomto případě si drží prvenství průmysl, který produkuje většinu nebezpečného a toxického odpadu. Nepříliš optimistickou zprávou je také to, že jeho množství se neustále zvyšuje. Nejenom v průmyslu, ale i v našich domácnostech. A týká se každého z nás. Doma totiž určitě najdete zářivky, rtuťové teploměry, baterie, ředidla, zbytky barev, pesticidy nebo jiná vysloužilá elektrická a elektronická zařízení.
Ty vyžadují speciální přístup. Některé druhy se musí přímo likvidovat pomocí předepsaných postupů. Tento odpad rozhodně nepatří na klasické skládky. Nesmí se spalovat ve spalovnách komunálního odpadu, ale patří pouze na určená místa. Jeho likvidace probíhá ve spalovnách nebezpečných odpadů. S nebezpečným odpadem mohou nakládat také specializované firmy. A co se týče jeho uskladnění, tak to opět probíhá na zabezpečených skládkách určených přímo pro nebezpečný odpad.
Jak naložit s elektro či léky?
Využít můžete také speciálního mobilního sběru, který bývá zpravidla organizovaný obcí. Nevíte, jak naložit s konkrétním odpadem? Pak si prohlédněte jeho etiketu, kde najdete informace, jak s daným odpad vytřídit.
Pokud máte doma staré léky, pak navštivte lékárnu, do které můžete nespotřebované léčivo vrátit. Informace o třídění odpadu najdete také v obecní vyhlášce. Jak správně nakládat s odpadem se dozvíte i na obecním nebo městském úřadě.
Jak jsou na tom vysloužilé elektrické spotřebiče? Ty podléhají zpětnému odběru, který je řízen speciálními firmami. Místa zpětného odběru najdete nejčastěji na sběrných dvorech nebo speciálních prodejnách elektra.