Bronz je slitina mědi a cínu. Aktuální výkupní ceny bronzu naleznete v našem ceníku. Bronz vykupujeme v těchto stavech: kusy,  trubky, dráty, opálené, lakované, atp. Nahlédněte do našeho ceníku a přesvědčte se o výhodných výkupních cenách.

Chcete-li se dozvědět více o cenách a výkupu bronzu, napište nám. A pokud byste chtěli objevit několik zajímavostí týkajících se vlastností této slitiny, přečtěte si odpovědi na nejčastější otázky, které vás zajímají.


  • Co je bronz?

Bronz je slitina, a tak ji nenajdete v periodické tabulce jako jiné vzácné kovy. Chemická značka bronzu se odvíjí od toho, z jakých konkrétních prvků byla tato kovová surovina vyrobená. Dnes se k její výrobě, kromě mědi a cínu, využívá široká škála různých prvků. Díky nim je možné upravit vlastnosti bronzu tak, aby vyhovovaly specifickým požadavkům.


  • Jakou barvu má bronz?

Barva není závislá pouze na složení bronzu, ale také na procesu jeho výroby a povrchové úpravě. Setkáte se tak s různými odstíny od červenohnědé až po světlejší tóny. Kromě toho lze barvu bronzu upravit například pomocí patinace. Změna barvy může probíhat dvěma způsoby, a to buď přirozeným procesem oxidace, nebo umělým zásahem do povrchu za použití chemikálií a tepla. Patina na bronzových předmětech může mít různé odstíny zelené, modré, hnědé nebo dokonce černé barvy.


  • Jak se pozná bronz?

Bronz se dá snadno rozpoznat pomocí své hustoty, která je obvykle vyšší než u jiných kovů. Dalším ukazatelem, který pomůže identifikovat bronz, je jeho nízká magnetická vodivost – nevede magnetické pole. To znamená, že při přiložení magnetu k bronzu nebude držet.


  • Na co se používá bronz?

Díky svým vlastnostem se hodí pro výrobu nejrůznějších předmětů bez ohledu na to, jestli jde o průmyslové součástky nebo umělecká díla. V minulosti byl bronz často využívaný k výrobě soch, zvonů, nástrojů a zbraní. Dnes se bronz používá taktéž k výrobě moderních uměleckých děl a ozdobných prvků a neméně často i na výrobu technických součástek, jako jsou ložiska, ventily nebo ozubená kola.


  • Co je tvrdší? Mosaz nebo bronz?

Bronz obvykle bývá tvrdší než mosaz. Mosaz je totiž měkký kovový materiál, který se snadno obrábí. Naproti tomu je bronz oproti mosazi výrazně pevnější a odolnější. Nicméně, tvrdost závisí především na konkrétním složení slitin, takže existují i specifické případy, kdy může být mosaz tvrdší než některé typy bronzu.


Tento web využívá cookies

Tento web používá k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. Zobrazit podrobnosti